7 унікальних та цікавих місць Вінничини

Україна така розмаїта та багата на цікавинки. Наша Вінничина не виняток! У Вінницькій області є чимало унікальних місць, які варто побачити та побувати особисто!  Отже, вирушаємо в цікаву подорож Вінницькою областю прямо зараз.
7 унікальних та цікавих місць Вінничини

Водоспад Герсоппа

Водоспад Герсоппа - один з найкрасивіших і найбільших водоспадів Південної Азії.Він розташований в Індії, на річці Шараваті, за 40 км від її гирла.

«Маріанський жолоб»

«Маріанський жолоб»


Одне з найзагадковіших місць на планеті – Маріанський жолоб, адже і досі виникає багато питань щодо всього, що є і може бути на дні цієї западини.  
Відкритий він був у 1875 році британською експедицією, яка перебувала на судні «Челенджер», але рекордні дані про глибину були отримані лише у 1951 році тим самим судном (10863 м). Проте інформація і досі різниться адже кілька експедицій показували різні результати, наприклад: за даними від 25-го рейсу НДС «Витязь» (1957 рік) глибина становить 11022 м, а за даними досліджень 1995 року вона – 10920м.
Сам жолоб простягнувся вздовж Маріанських островів і має V-подібний профіль, його схили круті (7-9 градусів), дно  плоске (1-5км завширшки), а тиск на дні сильніший за нормальний більш ніж у 1000 разів.
Перше занурення було здійснено 23 січня 1960 року лейтенантом ВМС США й океанологом Доном Волшем і дослідником Жаком Пікаром. Далі був ще не один спуск роботизованих підводних апаратів, але третя людина побувала на дні лише у 2012 році (Джеймс Кемерон на одномісному апараті Deepsea Challenger).  
Проте і досі, після багатьох занурень, Маріанський жолоб залишається однією з великих таємниць Світового океану.


«синекліза» і «антекліза»

«синекліза» і «антекліза»

Існують різні географічні поняття, деякі з них ми чуємо щодня, а деякі людина може не почути і за все життя. Одними з таких є два полярних поняття – «синекліза» і «антекліза». Для початку розберемося в суті кожного з них. Почнемо, все-таки, з синеклізи, адже її назва якось незвичайно зацікавлює. Якщо говорити просто, синекліза – це від’ємна структура, що являє собою прогин з пологими схилами (як правило не більше 1 градуса) округлої або витягнутої форми (зображення схеми синеклізи наведено вище). Розвиваються вони дуже повільно, а саме впродовж сотень мільйонів років, внаслідок повільного опускання великих ділянок фундаменту платформи. 
Досить часто синекліза може досягати просто гігантських розмірів, одним з таких випадків  є синекліза Конго, яка займає величезні території Африки.
Не менш цікавим поняттям є антекліза. І як ви, напевно, здогадалися з вище сказаних слів, вона – повна протилежність синеклізи. Просто кажучи, антекліза – пологе підняття земної поверхні овальної або неправильно округлої форми (обрисів), що є основою платформи.
Формується вона внаслідок тривалих повільних рухів земної кори, що переважно спрямовані 
вгору.  Її основу становлять докембрійські відклади фундаменту платформи. Похил на крилах вимірюється частками градуса. Потужність  осадового покриву менша, ніж у склепінчастій частині. Часто бувають перерви  і випадання окремих верств осадових порід, інколи трапляється так, що на поверхню може вийти давній кристалічний фундамент.
 Класична схема антеклізи.

Найдовші та найкоротші назви

Найдовші

1.  Шрі-Джаяварденепура – Котте –  столиця  Шрі-Ланки. Передмістя найбільшого міста країни, Коломбо. Назва столиці складається з 23-ох літер.
2.Тауматауакатангіангакоауауотаматеапокануенуакітанатаху - пагорб у Новій Зеландії. Висотою до 300 м. Переклад цього слова звучить так: «Вершина пагорба, де Таматеа , чоловік з великими коліньми, котрий скочувався, забирався й проковтував гори, відомий як споживач землі, грав на своїй флейті для своєї коханої.»Назва містить 82 літер.

Wordwall-ресурс для створення інтерактивних вправ

    Wordwall -ресурс для створення інтерактивних та друкованих вправ, дуже простий функціонал допоможе швидко та якісно створити чудові впра...