Географія 6 клас.
Тема: АТМОСФЕРНІ ОПАДИ.
Мета уроку: сформувати поняття про види опадів; на основі
раніше набутих знань встановити взаємозв’язки між температурою повітря, його
вологістю та опадами; ознайомити школярів з прийомами роботи з приладами для
вимірювання кількості опадів;
розвивати вміння аналізувати, узагальнювати й обробляти
теоретичні і практичні знання,увагу,пам'ять;
виховувати цікавість до предмета,доброзичливість по
відношенню до своїх товаришів.
Обладнання:
атласи,підручник,фізична карта півкуль.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація
опорних знань і вмінь
1.
Чим відрізняється насичене водяною парою повітря від ненасиченого?
2.Над пустелею в
момент спостереження в 1 м3
повітря за температури 30 °С було 28 г води, а в 1 м3
повітря над тундрою за температури 10 °С — 9 г води. В якому пункті
повітря сухіше?
3. Чому влітку калюжі висихають дуже швидко, а восени
— повільно, хоч води в них може бути однакова кількість?
4. Чому, коли відчиняти двері або квартиру
взимку, у повітрі утворюється туман (клуби пари), а влітку ми цього не
спостеріаємо?
5. В яких умовах відбувається виділення водяної пари
з повітря на місцевості?
6. Що являють собою туман і хмари? З якої причини
вони виникають?
7. Які види хмар ви знаєте?
8. Яке значення має хмарність улітку, взимку, вдень,
вночі?
II. Мотивація навчальної і пізнавальної
діяльності учнів
Учитель.
Кількість вологи в атмосфері відіграє величезну роль для життя на Землі. Як
наслідок тового кругообігу води волога, що є наявна в
атмосфері, у вигляді опадів випадає на земну поверхню, живить ріки та озера.
Від кількості випадання опадів залежить життя рослин,
тварин, людей. Ось чому при характеристиці клімату певної території
обов’язково враховують величину атмосферних опадів. Саме різновиди опадів та
їх особливості ми й розглянємо сьогодні
на уроці. (слайд 1)
IIІ.
Формування нових знань
вірш С.
Михалкова «Море і Хмара». (слайд 2)
І сказало Море Хмарі
Тій, що зливу пролила:
— Гей, ти Хмаро Що ж
ти, краще
Місця вибрать не змогла?
Відказала Морю Хмара
— Я в усіх морів боржниця!
А сьогодні є нагода:
Повернуть тобі водицю!
—
Діти, про яке явище природи говориться в цьому вірші? (Про кругообіг води в
природі)
Отже,
хмари є джерелом води: вони утворюються з води, яка випаровується із суходолу
й океанів та повертається назад у вигляді опадів. Без опадів не було б річок,
озер, прісної води. Опади очищують забруднення повітря від домішок. А що ж
таке атмосферні опади?
Учні
актуалізують свої знання про атмосферні опади, отримані в курсі природознавства;
відтворюють знання про кругообіг води, під керівництвом учителя заповнюють
таблицю.
Атмосферні
опади-вода,що випадає з хмар чи безпосередньо з повітря,у
рідкому чи твердому стані.
Складання схеми в зошиті (слайд 4)
Розподіл опадів за порами року
Зима
|
Весна
|
Літо
|
Осінь
|
Сніг
Іній
Туман
|
Дощ
Сніг
Туман
Іній
|
Дощ
Роса
Туман
Град
|
Дощ
Туман
Сніг
іній
|
(слайд
5)
Атмосферні опади
Рідкі: дощ, мряка, роса
Тверді: град, сніг, іній
Газоподібні: туман
(слайд 6)
Атмосферні
опади
З хмар з повітря
Дощ
туман
Сніг роса
Град іній
Характер
випадання опадів (слайд
7)
Залежить від температури повітря,вологості,видів
хмар,швидкості вітру:
Обложні-дуже тривалі
Зливові-сильні короткочасні
Мряка- маленькі крапельки оди
Літературна
хвилинка загадки про опади
1.Мене часто кличуть,ждуть,а покажусь – ховатися
почнуть.( дощ)
2.Шумить у полі, у саду,лопоче і гуде.
Нікуди з дому я
не йду,тому,що він іде. (Дощ)
3.Біле,як сорочка,пухнасте,як квочка,крил не має,а гарно
літає.( сніг)
4.В небі хмара пролетіла,білий пух порозсипала,а він на
землю міцно ліг,називають його …..( сніг)
5.Розсипався горошок на сімдесят доріжок,ніхто не
підбере.( град)
6.зоря-зірниця,красна дівиця,по небу
гуляла,плакала-ридала.Місяць бачив- не підняв.Сонце встало і зібрало. (роса)
Характеристика
основних видів атмосферних опадів під демонстрацію презентації
Назва
|
Визначення
|
Умови утворення
|
особливості
|
Дощ
(слайд
8,9,10,11,12)
|
Вода,яка випадає з хмар та досягає земної поверхні у
вигляді крапель
|
При конденсації водяної пари,коли розмір хмарної краплі
води перевищує 0,5 мм
|
Розрізняють слабкі,помірні та сильні(зливові) дощі.
|
Град (слайд 13,14,15,16)
|
У вигляді сильних крижаних часток неправильної форми(до
15-
|
З купчасто-дощових хмар при температурі нижче ніж
0?С.Крижинки не встигають розтанути та падають з хмар із значною швидкістю
|
Випадає під час
грози зі зливою. Найбільші градини зареєстровані 1986 р. у Бангладеш
(до
|
Сніг
(слайд
17,18)
|
У твердому стані у вигляді крижаних кристалів
різноманітної форми
|
Зі снігових хмар при температурі нижче 0?С
|
Крижинки- кристали утворюються тоді,коли водяна пара
швидко охолоджується та переходить із газоподібного стану у твердий,оминаючи
рідкий(сублімація)
|
Роса
(слайд
19,20)
|
Крапельки води,що утворюються на поверхні грунту та рослин
|
З атмосферного повітря внаслідок його охолдження та
конденсації водяної пари
|
Виникає в ясні дні та тихі. Ранкова роса-ознака стійкої
погоди.
|
Туман
(слайд
21,22)
|
У вигляді скупчення продуктів конденсації пари на
поверхні Землі
|
Утворюється з повітря при охолоджені повітря від земної
поверхні або при випаровуванні з теплої води в холодне повітря
|
Видимість у тумані складає менше сотні мметрів,а іноді
до 10м.
|
Іній
(слайд
23,24,25)
|
Тонкий шар крижаних кристалів,що утворюються на грунті,траві
й наземних предметах
|
При швидкому охолоджені теплої поверхні нижче ніж 0?С;
при ясному небі та слабкому повітрі
|
восени при перших заморозках
|
Які ж наслідки від туманів та снігопаду (слайд
26,27,28,29,30,31,32,33,34)
Прилади для вимірювання опадів,снігу(слайд 35,36,37)
Для вимірювання
кількості опадів використовують прилад, що називається опадомір. Опадомір
являє собою циліндричне металеве відро діаметром 20 см . До опадоміру встановлена
діаграфма, що запобігає випаровуванню води. Нижче
за діаграфму розташований носик для виливання води в спеціальну вимірювальну
склянку з поділками. Опадомір встановлюють на стовпі заввишки 2 м .
Опадоміром вимірюють шар води, яка випала на земну поверхню. Наприклад,
якщо в опадомірі після дощу лишився 1 мм опадів, значить, у районі метеостанції,
якби вода не випарувалась та не просочилася в землю, утворився б шар води в 1 мм .
На метеорологічних станціях кількість опадів вимірюється двічі на
добу (о 7-й та 19-й год).
Товщину снігового покриву вимірюють снігомірною рейкою.
Далі вчитель підводить учнів до розуміння того, що в певних
районах земної кулі щороку випадає приблизно однакова кількість опадів. Так, у
Київській області щороку випадає, 500–600 мм опадів, у пустелях — 100–150 мм
на рік, на екваторі — від 1500 до 2000 мм .
А є на нашій планеті місце, де людина під дощем лишається сухою.
Таке явище спостерігається в пустелях, де повітря надзвичайно сухе і має дуже
низьку вологість. Дощ тут випадає рідко, але навіть тоді, коли буває, краплі,
поки летять до землі, перетворюються на пару. Вони ніби насичують повітря
водяною парою. У деяких районах африканської пустелі Сахара в середньому буває
менше 1 мм
опадів на рік.
Робота з картами світу та України. (слайд 38,39)
Кліматична карта
1.Визначити на кожному материку райони, де випадає
найбільше кількість опадів.
2.У яких одиницях визначають кількість опадів?
3.Як на картах позначають кількість опадів?
4.Назвіть райони з найменшою кількістю опадів на Землі?
Ізогієти- лінії однакової кількості атмосферних опадів.
Пригадаємо
Що позначають на картах:
-ізобари - лінії однакового тиску.
- ізобати – лінії однакових глибин морів,океанів.
-ізотерми- лінії
однакових температурю
-горизонталі- лінії однакової висоти місцевості.
Цікаві факти про
опади
(слайд 40,41)
• «Наймокріше»
місце земної кулі — Черрапунджа — невеличке індійське селище у південному
передгір’ї Гімалаїв. Тут щороку
в середньому випадає понад 12 тис. мм опадів. Понад 10 млн цебер на кожний
гектар! У «рекордний» 1947 рік кількість опадів тут становила 24 326 мм!
• На Землі є місцевість, де дощ іде
«на замовлення». Це — північно-західна провінція Китаю Юньнань. Дощ починається
тут навіть від голосного окрику. Причому випадає тим рясніший, чим сильніший
голос. Пояснюється це тим, що тут, у горах Ґаолінґ, знаходяться озера, які настільки
перенасичують повітря вологою, що найменший струс його зумовлює утворення
дощових краплин.
• Полюс
посушливості, радше за все, перебуває в Чілійській пустелі Атакама, що
простягається вздовж західного узбережжя Південної Америки. Дощів там взагалі не буває.
Кількість опадів вимірюється десятими частками міліметра — у вигляді ранкових
туманів. За останніми даними, посуха триває тут уже понад чотири століття!
• Гніздом блискавок називають місце,
куди грозові розряди б’ють із дивовижною невідступністю. У 1978 р. поблизу
фінського селища Оравікоскі за рік розрядилося 2276 блискавок! Найбільша
кількість блискавок за добу — 665 тис.— зафіксована наприкінці липня 1992 р. в
місті Карлсруе в Німеччині.
ІV.Закріпленн нового матеріалу
1. Побудувати діаграму розподілу опадів за даними. (слайд 42)
Місяць
року
|
І
|
ІІ
|
ІІІ
|
IV
|
V
|
VI
|
VII
|
VIII
|
IX
|
X
|
XI
|
XII
|
Кількість
опадів, мм
|
45
|
40
|
38
|
46
|
50
|
70
|
85
|
68
|
50
|
38
|
40
|
40
|
1) За якої умови з хмар випадає сніг і град?
2) Чому іноді випадає взимку дощ, а влітку — сніг?
3) Які основні причини утворення туману?
4) Чому туман при нагріванні земної поверхні зникає,
а хмари — ні?
5) Чому над незамерзаючою ділянкою ріки в сильні
морози клубиться туман?
6) Що таке град?
7) Як утворюється град?
8) Чому град випадає тільки в теплу пору року?
Д/З оправ.§35, пр. р. стор.155,скласти кросворд «Опади».
Немає коментарів:
Дописати коментар