Що таке анклави, ексклави, напіванклави та "взаємні напіванклави"?
Як відомо, анклавом у географії називають державу, яка повністю оточена територією іншої держави (наприклад Лесото, Сан-Маріно, Ватикан); напіванклавом - державу, яка межує лише з однією державою, і при цьому має вихід до моря (Канада, Південна Корея, Португалія, Монако, Данія, Папуа-Нова Гвінея, Катар); ексклавом - територію держави, яка відмежована від основної частини країни територією іншої держави (Аляска від США, Кабінда від Анголи, Калінінградська область від Росії, Сектор Газа від Палестини, східна частина Брунею, округ Окусі Республіки Тімор).
Канада є найбільшим за площею напіванклавом в світі. Ця країна межує лише з США, не зважаючи навіть на те, що вона має вихід одразу до трьох океанів. Площа Канади складає 10 млн.км.кв. А американський штат Аляска, який відмежований Канадою від основної території США, є найбільшим за площею ексклавом (1,8 млн.км.кв).
Бруней - одна із двох країн в світі, яка є напіванклавом, і має свій власний ексклав. В даному випадку Бруней є напіванклавом Малайзії, і має в своєму складі значний (25% території країни) ексклав (так званий Східний Бруней). У Східного Тимору, який є напіванклавом Індонезії є власний ексклав на заході острова Тимор, і відмежований територією Індонезії (округ Окусі).
Однак разом з тим існує термін "взаємний напіванклав" - це коли дві країни межують одна з одною, і більше ні з ким, маючи при цьому вихід до моря. Таких прикладів існує на мапі світу лише два - Ірландія і Велика Британія, а також Гаїті з Домініканською Республікою.
Немає коментарів:
Дописати коментар